Dla większości z nas seks kojarzy się jedynie z przyjemnością. Poza psychiczną przyjemnością jaką doznajemy, częste stosunki przynoszą wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Oto 8 powodów, dlaczego seks świetnie wpływa na nasz organizm i dlaczego powinniśmy uprawiać go jeszcze więcej! 

Fakt #1 – Redukuje stres

Seks redukuje stres

Praca i życie rodzinne łatwo nasila poziom stresu, który działa zabójczo nie tylko na nasze samopoczucie ale również zdrowie. Może powodować poważne problemy z sercem, bóle głowy, problemy trawienne, otyłość, cukrzycę czy depresję, kolejno prowadząc do zaburzeń erekcji.

„Tak jak ćwiczenia, seks podnosi poziom hormonów szczęścia, w momencie orgazmu jest ich istna eksplozja!”

Fakt #2 – Uśmierza ból

Uśmierza ból - naturalny lek

Męczy Cię migrena lub inny ból, który odbiera ochotę na seks? Badanie przeprowadzone przez zespół neurologów z Uniwersytetu w Münster dowodzi na to, że seks łagodzi ból. Aż połowa pacjentów stwierdza, że odbycie stosunku pomogło im w walce z bólem. Przyjemne z pożytecznym? Naukowcy twierdzą, że seks może skutecznie zastąpić tabletki przeciwbólowe.

Fakt #3 – Wspomaga spalanie tłuszczu

Spala kalorie

Zapomnij o godzinach spędzonych na bieżni – chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów? Zacznij korzystać z uroków miłości! Seks jest świetnym ćwiczeniem, podczas którego spalamy sporo kalorii. Przez 30 minut spalamy średnio 150 – 200 kcal – dokładnie tyle ile spala się podczas około 15-20 minut biegu na bieżni! Co wybierasz? Wybór należy do Ciebie.

Fakt #4 – Zapobiega rakowi prostaty i chorobom serca

Zapobiega chorobom

Według EUCAN rak prostaty stanowi około 25% wszystkich zdiagnozowanych nowotworów. Co ciekawe możemy zauważyć, że częściej na raka prostaty chorują mężczyźni z krajów Europy zachodniej. Naukowcy z Haravadu i National Cancer Institiute przeprowadzili badanie, w którym mężczyźni notowali ile razy dochodziło do ejakulacji podczas każdego miesiąca.

Badanie wskazuje na 25% mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka u mężczyzn odnotowujących ponad 21 wytrysków w ciągu miesiąca w porównaniu do grupy u których dochodziło do zaledwie 4-7 wytrysków miesięcznie. Naukowcy twierdzą, że wiąże się to ściśle z oczyszczaniem prostaty podczas ejakulacji. Seks jest dobry również dla naszego serca, regularne uprawianie seksu zmniejsza poziom stresu oraz wspiera układ krążenia.  

Fakt #5 – Reguluje cykl menstruacyjny

Jeśli Twoja miesiączka jest nieregularna, częste współżycie może utrzymać cykl menstruacyjny w ryzach. Seks powoduje uwalnianie hormonów, które odpowiadają za jego regularność, jednocześnie zmniejszając poziom hormonu stresu winnego za zaburzenia miesiączki.

Fakt #6 – Zdrowsza sperma

Zdrowsza sperma

Codzienne uprawianie seksu poprawia płodność – taki wniosek wysnuli Australijscy badacze. Co więcej już kilkudniowa abstynencja seksualna może negatywnie wpływać na męskie markery płodności – parametry charakteryzujące jakość nasienia. Wniosek? Jeśli staracie się o dziecko połóżcie się spać… troszkę później.

Fakt #7 – Pomaga się zrelaksować oraz podnosi jakość snu

Pomaga zasnąć

Problemy z zaśnięciem? Satysfakcjonujący stosunek pomoże Ci się zrelaksować oraz łatwiej zasnąć. Dlaczego seks pozytywnie wpływa na sen? Akt jest formą aktywności fizycznej o czym już wcześniej wspomnieliśmy, podczas każdej aktywności fizycznej uwalniają się endorfiny, dzięki którym czujemy się szczęśliwi.

Naturalną rzeczą jest również, że po każdym wysiłku czujemy się zmęczeni. Z biologicznego punktu widzenia, po osiągnięciu orgazmu uwalnia się prolaktyna – substancja wpływająca na satysfakcję seksualną oraz uczucie senności.

Fakt #8 – Podnosi libido

Zwiększa libido

Im więcej seksu, tym większe szanse na owocne życie intymne. Niskie libido często dotyka kobiety – regularnie odbywane stosunki mogą pomóc zwalczyć ten problem. Mała aktywność prowadzi do uśpienia seksualnego – jeśli chcesz zwiększyć libido zadbaj o to, aby Twoja sypialnia tętniła życiem. Regularne uprawianie seksu pomaga zarówno kobietom i mężczyznom.