Kobiecy orgazm jest tematem na tyle złożonym, że pomimo wielu przeprowadzonych badań nadal wzbudza wiele kontrowersji. W niniejszym artykule spróbujemy nieco rozjaśnić kwestie związane z istnieniem punktu G, kobiecej prostaty oraz kobiecego wytrysku.

Czy występowanie punktu G jest uwarunkowane genetycznie?

Odpowiedzi na to pytanie starał się udzielić Burri i in., przeprowadzając badanie w którym udział wzięło 1804 bliźniaczek w wieku 22-83 lat. Posiadanie punktu G zgłosiło 56% kobiet, jednak nie wykazano aby jego istnienie było uwarunkowane genetycznie. Istotnym problemem może być nieumiejętność wykrywania punktu G przez część badanych kobiet.

Lokalizacja punktu G

Próby zlokalizowania punktu G podjął się A. Ostrzenski, który potwierdza jego istnienie. Wskazuje na przednią ścianę pochwy, uzasadniając faktem, iż stymulacja tego obszaru prowadzi w 50% do obrzmienia dystalnej części przedniej ściany pochwy oraz silnych orgazmów. Celem dokładnej lokalizacji Ostrzenski dokonał rozwarstwienia ściany pochwy zmarłej 83-letniej wieloródki.

Badanie to pozwoliło na odnalezienie odrębnej struktury znajdującej się 16,5mm od ujścia cewki moczowej, której autor przypisał miano punktu G. Strukturę opisał jako woreczek o zawartości przypominającej kiść winogron o długości 8,1mm, szerokości 3,6-1,5mm oraz wysokości 0,4mm.

Istnienie punktu G czy tylko pragnienie

Rozbieżność między kolejnymi badaniami skłania do refleksji nad jedną ważną kwestią. Czy punkt G rzeczywiście istnieje czy jest jedynie napędzany przez społeczne pragnienie jego istnienia? Kilchevsky i in. dokonali przeglądu publikacji bazy danych PubMed z okresu 1950-2011r., co dało łącznie 96 artykułów.

Wnioski:

  • stymulacja dystalnej część przedniej ściany pochwy prowadzi do intensywnych orgazmów i prawdopodobniej jest najbardziej wrażliwym obszarem,
  • nie udowodniono istnienia struktury anatomicznej o charakterze punktu G,
  • na podstawie aktualnie przeprowadzonych prac badawczych nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić czy punkt G istnieje czy też nie,
  • możliwe jest, że występuje jedynie u części kobiet.

Stymulacja punktu G

Zacznij od znalezienia punktu G palcami. Delikatnie wsuwaj jeden lub dwa palce kierując je ku górnej części pochwy. Powinnaś natrafić na niewielkie zgrubienie, które obrzmiewa podczas zwiększania się poziomu podniecenia seksualnego. Pozycjami sprzyjającymi stymulacje punktu G są wszystkie pozycje od tyłu – świetnie się sprawdzą pozycje „na pieska” oraz „na łyżeczkę”.

Kobieca prostata i zjawisko kobiecego wytrysku

Pierwsze wzmianki o kobiecym wytrysku znajdziemy w tekstach Hipokratesa, Arystotelesa, Kamasutrze oraz chińskich tekstach taoistycznych.  Choć znane są od dawien dawna, jeszcze w XIX wieku kobiecy wytrysk traktowano jako zachowanie odbiegające od normy, spotykające się ze społecznym odrzuceniem.

Literatura specjalistyczna do dziś nie rozwiązuje kwestii gruczołu Skene’a, który można uznać za odpowiednikiem męskiej prostaty. Odpowiedź starał się uzyskać Deitrich i In., na podstawie przeprowadzonego badania wnioskuje, iż tylko ok. 50% kobiet posiada rozwinięte gruczoły prostaty.

Kobieca ejakulacja a wytrysk

Rubio-Casillas i Jannini zauważyli, że są to dwa różne zjawiska, za które odpowiadają inne organy. Podczas kobiecej ejakulacji wydziela się płyn podobny do męskiego nasienia pochodzący z kobieciej prostaty. Natomiast wytrysk (squrting) wydalany jest z pęcherza moczowego.

Potwierdzenie znajdziemy w przeglądzie literatury przeprowadzonej przez Z.Pastor. Wskazuje on, że oba zjawiska mogą zachodzić równocześnie. Fizjologia kobiecej ejakulacji występuje wg. różnych danych w 10-54% przypadkach, dane te opierają się głównie na subiektywnych opiniach ankietowanych kobiet.