Przerost prostaty następuje w skutek starzenia się oraz zmian hormonalnych. Problem występuje najczęściej u mężczyzn po 40. roku życia. Jakie są przyczyny przerostu prostaty i jak można ją leczyć? Informacje na temat profilaktyki oraz diagnozowania.

Fukncje gruczołu krokowego

Gruczoł krokowy – prostata – ma istotny wpływ na życie seksualne oraz płodność mężczyzn. Ten nieparzysty narząd wielkości orzecha włoskiego znajdujący się zaraz pod pęcherzem moczowym jest odpowiedzialny za wytworzenie płynu będącego, aż w 20% składnikiem nasienia.

Jego skład to solidny materiał energetyczny dla plemników, ponadto wydzielina utrzymuje prawidłowe pH spermy oraz wiąże materiał genetyczny. Wraz z wiekiem gruczoł krokowy może przysporzyć wielu problemów natury zdrowotnej, które mają bezpośrednie przełożenie między innymi na życie seksualne oraz funkcjonowanie układu moczowego.

Przyczyny przerostu prostaty

Prostata, zwana także sterczem wchodzi w skład układu męskich narządów płciowych. Przerost prostaty najczęściej związany jest z wiekiem. Doświadczają go panowie, którzy ukończyli 50 rok życia, aczkolwiek wyznacznik wiekowy nie jest absolutną regułą.

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być wielorakie — począwszy od uwarunkowań genetycznych po zbagatelizowanie wcześniejszych chorób np. zapalenia gruczołu krokowego, różnorodne uszkodzenia prostaty czy zaburzenia układu nerwowego. Najczęściej nie jest możliwe podanie jednoznacznej przyczyny powstania schorzenia, niemniej istotny wpływ odgrywają tutaj hormony, a konkretnie testosteron, którego wraz z wiekiem ubywa.

Alarmujące sygnały

Trzeba wiedzieć, że przerost prostaty nie jest schorzeniem pojawiającym się w ukryciu. Co więcej — jak wynika z wielu statystyk — przerost gruczołu krokowego dotyka coraz częściej młodszych mężczyzn. Pierwszymi sygnałami może być utrudnione oddawanie moczu. Im częściej strumień moczu ulega przerwaniu, a mężczyzna ma wrażenie, że pęcherz nie jest opróżniony, tym gruczoł jest większy.

Symptomy zależne są od etapów schorzenia, a także etiologii stanów zapalnych. Do typowych objawów należą:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • pieczenie,
  • bolesne wytryski,
  • bóle brzucha, pachwin i dolnej części pleców,
  • częste, nocne oddawanie moczu,
  • ból pomiędzy moszną a odbytem.

Diagnoza i profilaktyka

Zanim podejmiesz się leczenia, konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki. W tym miejscu podkreślmy, że szalenie ważną sprawą jest sama profilaktyka. Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia, powinni regularnie, raz do roku odwiedzić na wizycie kontrolnej urologa. Badanie, skądinąd niezbyt przyjemne pozwala natychmiast zaobserwować pojawiający się problem i zatrzymać go w początkowym stadium.

Zazwyczaj przerost stercza jest utożsamiany z nowotworem. Na szczęście to nie do końca jest prawdą, ponieważ — jak już wskazaliśmy — rozrost tego gruczołu jest związany z rozrostem prawidłowych komórek. W takich przypadkach mówimy o łagodnym przeroście.

Oczywiście nie można wykluczyć także zmian nowotworowych. Te częściej dotykają mężczyzn, którzy nie stronią od palenia papierosów, spożywania czerwonego mięsa oraz nadmiernej ilości nabiału. Nie bez znaczenia są także inklinacje genetyczne. Rak prostaty częściej dotyka mężczyzn, u których w najbliższej rodzinie takie schorzenie miało miejsce. W takich przypadkach profilaktyczne badania powinno się rozpocząć zaraz po 40. urodzinach.

Leczenie przerostu prostaty

Przerost prostaty wymaga leczenia. Musimy wiedzieć, że zbagatelizowany może prowadzić co najmniej do chorób nerek. Jego łagodna postać może być leczona farmakologiczne — szczególnie jeśli problem został wykryty na samym początku.

Drugim sposobem jest leczenie operacyjne, po które sięga się w momencie, w którym gruczolak jest sporych rozmiarów będąc powodem zalegania moczu w pęcherzu, lub jeśli przerost prostaty przybiera nowotworową postać. W zależności od wielkości prostaty, leczenie operacyjne może być wykonane przez cewkę moczową lub przez powłoki brzuszne. Sposób operacji wynika ze stanu pacjenta, a także wielkości gruczołu.