Pompki próżniowe w leczeniu zaburzeń erekcji stanowią dobrą alternatywę dla leczenia farmakologicznego. Pompki są używane nie tylko w przypadku obniżonej potencji, ale również celem powiększenia rozmiaru penisa. Jaka jest skuteczność pompek próżniowych? W jakich przypadkach nie należy używać pompek?

Historia aparatów próżniowych

Pierwszy aparat próżniowy został stworzony przez dr Johna Kinga w 1874 roku, następnie w 1917 roku patent przejął dr Otto Leder. Pompka próżniowa zyskiwała coraz większą popularność, aż do pojawienia się Viagry. Działania niepożądane inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 oraz przeciwskazania co do stosowania w przypadku niektórych chorób przewlekłych sprawia, że aparaty próżniowe mogą być doskonałą alternatywą. Temat wykorzystania pompek w leczeniu zaburzeń erekcji zostaje poruszany na naukowych kongresach międzynarodowych, jednak w Polsce temat ten nadal nie spotyka się ze zbyt wielkim zainteresowaniem.

Historia aparatów próżniowych w leczeniu zaburzeń wzwodu

Skuteczność pompek próżniowych

Większość do tej pory przeprowadzonych badań wykazuje wysoką skutecznie pompek próżniowych w leczeniu zaburzeń erekcji. Badania R. Lewisa na grupie ponad 34 tysięcy mężczyzn, wskazują na skuteczności pompki na poziomie 65-83%
Podobne badanie przeprowadził R. Witherington na grupie 1518 respondentów, aż 92% osób uzyskało erekcję dzięki zastosowaniu pompki próżniowej. 
Wiele badań potwierdza wysoką skuteczność, jednak nie wszystkie są tak pochlebne. Jedną z prób wykazujących sceptycyzm na temat działania pompek jest eksperyment Dutta T.C., spośród mężczyzn używający aparatu próżniowego przez średnio 37 miesięcy jedynie 35% uzyskała zadowalające wyniki. Rozbieżność może być spowodowana selekcją pacjentów. Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu od etiologii zaburzeń wzwodu.
Skuteczność na zadowalającym poziomie 75% wykazano również u chorych na cukrzyce (badanie Price D.E. i inni). Pompki erekcyjne można stosować zarówno w przewlekłych zaburzeniach wzwodu jak i tymczasowych, wywołanych np. okresowym stresem.

Jak stosować pompki próżniowe?

W skład pompki wchodzi: cylinder częściowo lub całkowicie przezroczysty, pompka wywołująca podciśnienie oraz pierścieni zaciskających, które uniemożliwiają odpływ krwi z ciał jamistych penisa. 
1. Umieszczamy członka wewnątrz, smarując go wcześniej żelem u jego nasady.
2. Usuwamy powietrze za pomocą pompki ręcznej lub elektrycznej tworząc podciśnienie, które powoduje napływ krwi do ciał jamistych penisa.
3. Średni czas po którym osiąga się erekcję oscyluje w granicach od 30 sekund do 7 minut.
4. Aby uniknąć bólu zaleca się utrzymywanie podciśnienia przez 1-2 minuty, następnie zredukowanie go oraz ponowne wywołanie podciśnienia na 3-4 minuty.

UWAGA! 
Pierścienie erekcyjnie zapobiegające odpływowi krwi nie powinny uciskać członka dłużej niż 30 minut.
Do każdego dobrej jakości aparatu próżniowego powinny zostać dołączone pierścienie erekcyjne o różnych rozmiarach. Dopasowuje się je indywidualnie, zbyt duży spowoduje szybki odpływ krwi z ciał jamistych, natomiast zbyt mały może powodować ból i inne działania niepożądane.

Przeciwskazania i działania niepożądane

Działania niepożądane najczęściej występuje w skutek niewłaściwego korzystania z aparatu próżniowego np. niedopasowanie pierścienia erekcyjnego. Innym powodem może być pompka niskiej jakości, dlatego też polecamy nasz ranking pompek do penisa
Do skutków ubocznych można zaliczyć: ból podczas erekcji, obrzmienie członka, zasinienia oraz problemy z właściwą ejakulacją, uszkodzenia tkanki skórnej.

Pompki nadają się do leczeniu zaburzeń erekcji u większości mężczyzn, wyjątki stanowią:

  • priapizm
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • choroba Peyroniego, inaczej skrzywienie penisa, przeciwskazania w stosowaniu jedynie w przypadku dużych skrzywień

Zalety i wady leczenia zaburzeń erekcji pompkami próżniowymi

Każda z metod leczenia ma swoje wady i zalety. Do zalet pompek próżniowych można zaliczyć dużą skuteczność (wg. większości badań), niską cenę w przypadku regularnego stosowania, brak skutków ubocznych związanych ze stosowanie leków z grupy PDE-5, brak przeciwskazań w przypadku większości mężczyzn, świetna alternatywa dla tabletek na erekcję. Wadą aparatów próżniowych jest: wywoływanie erekcji w sposób nienaturalny, ograniczenie spontaniczności (w biegiem czasu można potraktować to jako element gry wstępnej), brak akceptacji tej metody w przypadku niektórych par.