Pompki próżniowe w leczeniu zaburzeń erekcji stanowią świetną alternatywę dla leczenia farmakologicznego. Pompki są używane nie tylko w przypadku obniżonej potencji, ale również celem powiększenia rozmiaru członka. Jaka jest skuteczność pompek próżniowych? W jakich przypadkach nie należy używać pompek?

Historia aparatów próżniowych

Pierwszy aparat próżniowy został stworzony przez dr Johna Kinga w 1874 roku, następnie w 1917 roku patent przejął dr Otto Leder. Pompka próżniowa zyskiwała coraz większą popularność, aż do pojawienia się Viagry. Działania niepożądane inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 oraz przeciwskazania co do stosowania w przypadku niektórych chorób przewlekłych sprawia, że aparaty próżniowe mogą być doskonałą alternatywą. Temat wykorzystania pompek w leczeniu zaburzeń erekcji zostaje poruszany na naukowych kongresach międzynarodowych, jednak w Polsce temat ten nadal nie spotyka się ze zbyt wielkim zainteresowaniem.

Historia aparatów próżniowych w leczeniu zaburzeń wzwodu

Skuteczność pompek próżniowych

Większość do tej pory przeprowadzonych badań wskazuje na wysoką skutecznie pompek próżniowych w leczeniu zaburzeń erekcji. W badaniu R. Lewisa na grupie ponad 34 tysięcy mężczyzn, uzyskano skuteczności leczenia zaburzeń wzwodu na poziomie 65-83%

Podobne badanie przeprowadził R. Witherington na grupie 1518 respondentów, aż 92% osób uzyskało erekcję dzięki zastosowaniu pompki próżniowej. 

Wiele badań potwierdza wysoką skuteczność, jednak nie wszystkie są tak pochlebne. Jedną z prób wykazujących sceptycyzm w temacie skuteczności aparatów próżniowych jest eksperyment Dutta T.C. Spośród mężczyzn używający aparatu próżniowego przez średnio 37 miesięcy jedynie 35% uzyskała zadowalające wyniki. Rozbieżność może być spowodowana selekcją pacjentów. Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu od etiologii zaburzeń wzwodu.

Skuteczność na zadowalającym poziomie 75% wykazano również u chorych na cukrzyce (badanie Price D.E. i inni). Pompki erekcyjne można stosować zarówno w przewlekłych zaburzeniach wzwodu jak i tymczasowych, wywołanych np. okresowym stresem.

Jak stosować pompki próżniowe?

W skład pompki wchodzi: cylinder częściowo lub całkowicie przezroczysty, mechanizm wytwarzający podciśnienie oraz pierścień zaciskających, który blokuje odpływ krwi z ciał jamistych penisa. 

 1. Umieszczamy członka wewnątrz, smarując go wcześniej żelem u jego nasady.
 2. Usuwamy powietrze za pomocą pompki ręcznej lub elektrycznej tworząc podciśnienie, które powoduje napływ krwi do ciał jamistych penisa.
 3. Średni czas po którym osiąga się erekcję oscyluje w granicach od 30 sekund do 7 minut.
 4. Aby uniknąć bólu zaleca się utrzymywanie podciśnienia przez 1-2 minuty, następnie zredukowanie go oraz ponowne wywołanie podciśnienia na 3-4 minuty.

UWAGA! 
Pierścienie erekcyjnie zapobiegające odpływowi krwi nie powinny uciskać członka dłużej niż 30 minut.
Do każdego dobrej jakości aparatu próżniowego powinny zostać dołączone pierścienie erekcyjne o różnych rozmiarach. Dopasowuje się je indywidualnie, zbyt duży spowoduje szybki odpływ krwi z ciał jamistych, natomiast zbyt mały może powodować ból i inne działania niepożądane.

Przeciwskazania i skutki uboczne

Skutki uboczne najczęściej występują w skutek niewłaściwego korzystania z aparatu próżniowego np. niedopasowanie pierścienia erekcyjnego. Innym powodem może być pompka niskiej jakości. Możliwe skutki uboczne:

 • ból podczas erekcji,
 • obrzmienie członka,
 • zasinienia oraz problemy z właściwą ejakulacją,
 • uszkodzenia tkanki skórnej.

Pompki nadają się do leczeniu zaburzeń erekcji u większości mężczyzn, wyjątki stanowią:

 • priapizm,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • choroba Peyroniego, inaczej skrzywienie penisa, przeciwskazania w stosowaniu jedynie w przypadku dużych skrzywień

Zalety i wady leczenia zaburzeń erekcji pompkami próżniowymi

Podsumowując zalety pompki próżniowej:

 • wysoka skuteczność (wg. większości badań),
 • rozsądna cena w przypadku regularnego stosowania,
 • niskie ryzyko skutków ubocznych w porównaniu ze stosowaniem leków z grupy PDE-5,
 • brak przeciwskazań w przypadku większości mężczyzn,
 • świetna alternatywa dla tabletek na erekcję.

Wadą aparatów próżniowych jest:

 • wywoływanie erekcji w sposób nienaturalny,
 • ograniczenie spontaniczności (w biegiem czasu można potraktować to jako element gry wstępnej),
 • brak akceptacji tej metody w przypadku niektórych par.