Toksyna w jadzie śmiertelnie niebezpiecznego pająka wywołuje długotrwałe erekcje. Naukowcy pracują nad bezpiecznym wykorzystaniem jej w leczeniu zaburzeń wzwodu. Nowy lek może być znacznie silniejszy od sildenafilu – tj. substancji zawartej we Viagrze.

Pająk z potencjałem na potencję

Wałęsaki brazylijskie występujące w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej to jedne z najbardziej jadowitych pająków. Z ich jadu wyizolowano toksynę Tx2-6 wywołującą długotrwałe erekcje. Do tej pory przeprowadzono jedynie badania na szczurach, które potwierdzają jej skuteczność. Wałęsaki brazyliskie zostały wpisane w 2007r. do Księdzi Rekordów Guinnessa jako najbardziej jadowite pająki na świecie. Ilość jadu, która zabija mysz wynosi 6 μg drogą dożylną oraz 134 μg drogą podskórną – odpowiednio dla czarnej wdowy ilość wynosi 100 μg oraz 200 μg.

Pozyskiwanie Tx2-6

Pozyskiwanie toksyny z jadu pająka

Problemem w wykorzystywaniu toksyny jest jej pozyskiwanie, pająków tych nie da się hodować na szeroką skalę, co sprawia że zasoby jadu są ograniczone. Rozwiązaniem może być inżynieria genetyczna. Naukowcy z Uniwersytetu Katolickiego w Seulu uzyskali gen toksyny przy pomocy gąsienic – być może wykorzystanie genetycznie modyfikowanych organizmów pozwoli na pozyskiwanie ilości toksyny, która zaspokoiłaby potrzeby rynku.

Jak działa owa toksyna?

Podanie Tx2-6 stymuluje produkcję tlenku azotu prowadząc do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz usprawnia krążenie w genitaliach. Podobnie działają leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji tj. Viagra i jej pochodzne. Jak wiadomo, leki te wywołują wiele skutków ubocznych oraz nie mogą być stosowane przez wszystkich z uwagi na występowanie chorób przewlekłych.

Skutki uboczne

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazują, że skutki niepożądane występują znacznie rzadziej, niż przy wykorzystywaniu obecnie stosowanych środków farmakologicznych. Niestety nie przeprowadzono jeszcze badań na ludziach. Czy Tx2-6 będzie bezpieczniejszą i skuteczniejszą alternatywą dla znanych nam dotąd środków? Aby się o tym dowiedzieć musi z pewnością minąć jeszcze kilka lub nawet kilkanaście lat.