Owoc granatu nazywany często „owocem męskości” to naturalne bogactwo antyoksydantów oraz wielu cennych substancji odżywczych. Badania wykazały korzystny wpływ spożywania soku z owocu granatu w świetle zdrowia seksualnego. Posiada nie tyle działanie lecznicze co prewencyjne. Regularne spożywanie soku chroni przed zaburzeniami erekcji, rakiem prostaty oraz wpływa korzystnie na jakość spermy.

Zaburzenia erekcji – problem w skali globalnej

Zaburzenia wzwodu objawiają się w postaci zróżnicowanego nasilenia, powodując niezdolność do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego prowadząc ostatecznie do stałej impotencji. 

W ponad 60% zaburzenia erekcji wywołane są w skutek zmian naczyniowychPalenie papierosów oraz przyjmowanie innych używek, cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość są bezpośrednimi przyczynami tych zmian. Prowadzi to do niedokrwienia ciał jamistych penisa utrudniając transport substancji odżywczych oraz usuwanie zbędnych i toksycznych produktów metabolizmu. 

Według raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego problem z zaburzeniem erekcji dotyczy 1,7 mln. Polaków. Liczba mężczyzn dotkniętych problemem może być znacznie wyższa, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy kierują się z problemem do lekarza. Czynniki takie jak starzenie się społeczeństwa, siedzący tryb życia oraz choroby cywilizacyjne prognozują zwiększenia się skali problemów z erekcją. Substancje naturalnie występujące w pożywieniu są składnikami suplementów na potencję – zamiast je przyjmować możesz dostarczać te dobrodziejstwa natury bezpośrednio z talerza.

Granat jako remedium na zaburzenia wzwodu

Sok z granatu na potencję

Owoc granatu obfituje w mnóstwo substancji o działaniu oksydacyjnym, które pozytywnie wpływają na utrzymanie potencji na odpowiednim poziomie. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Ignarro L.J i jego zespół. Z badania wynika, że działanie antyoksydantów chroni tlenek azotu przed degradacją. Tlenek azotu (NO) jest substancją niezwykle istotną w procesie wzwodu, odpowiada za rozszerzanie i wypełnianie się tkanek penis krwią podczas erekcji.

Granat – cenne źródło antyoksydantów

Do produktów bogatych w antyoksydanty zaliczamy nie tylko owoc granatu ale również między innymi aronię, owoce dzikiej róży, borówki, czarne porzeczki, zieloną herbatę czy czerwone wino. Dlaczego więc granat jest szczególnym jego źródłem? Odpowiedzią jest badanie wykonane przez Ganz P. z 2005r., mające na celu zbadanie wpływu antyoksydantów w świetle zaburzeń erekcji. Do tego celu użył soku z granatu, czerwonego wina, soku z żurawiny oraz zielonej herbaty z pośród, których to właśnie sok z granatu posiadał najwyższe właściwości antyoksydacyjne.

Moc antyoksydantów – badanie kliniczne

Skuteczność antyoksydantów w leczeniu zaburzeń erekcji zbadali Forest, Padma-Nathan oraz Liker w 2007r. Badaniem objęto 69 mężczyzn w wieku 21-70 lat z zaburzeniami wzwodu trwającymi przez co najmniej 3 miesiące. Mężczyzn podzielono na dwie grupy, jedna przyjmowała placebo natomiast druga ekstrakt soku z granatu. Na podstawie wyników zmierzonych dzięki danym otrzymanych z IIEF  (kwestionariusza Międzynarodowego Indeksu funkcji erekcyjnej) wypełnionego przed oraz po badaniu, stwierdzono, że więcej pacjentów odnotowało poprawę w grupie przyjmującej sok z owocu granatu. Można również śmiało twierdzić, że znacznie lepsze wyniki otrzymalibyśmy, gdyby badanie było przeprowadzone w dłuższej perspektywie czasu.

Sok z granatu poprawia jakość spermy

zdrowa sperma

Eksperyment pod nadzorem Türk G. z 2007r. istotnie przyczyniło się spopularyzowania spożywania soku z granatu. Badanie przeprowadzono na 28 szczurach, podzielonych na 4 grupy, w jednej z nich podawano wodę destylowaną natomiast w pozostałych sok z granatu w ilości 0,25ml, 0,50ml oraz 1ml. W grupach przyjmujących sok z granatu odnotowano zwiększone stężenie plemników oraz znaczący wzrost jakości spermy.

Sok z grantu zmniejsza ryzyko raka prostaty

Do istotnych właściwości soku z granatu należy dodać również działanie ochronne przed rakiem prostaty. Eksperymentu na modelu mysim podjął się Malik A. implementując komórki rakowe a następnie podając antyoksydanty pochodzące z soku z granatu. Zaobserwowano znaczne zahamowanie rozwoju choroby. W innych badaniu pod przewodnictwem Pantuck A.J. na grupie pacjentów dotkniętych rakiem prostaty stwierdzono spowolnienie rozwoju choroby oraz brak przerzutów. Można więc wysnuć wniosek, że sok z granatu może być skutecznie wykorzystywany także w leczeniu przerzutów.