Elektroniczne papierosy zdobyły uznanie wielu nałogowych palaczy oraz okazyjnych degustatorów smakowego dymka. Przez producentów reklamowane jako środek do walki z nałogiem. Czy e-papierosy pomagają rzucić palenie? Czy są bezpieczne dla zdrowia i jakie substancje zawierają liquidy?

E-papieros konta zwykły

Porównywanie obu papierosów to wybór z dwojga złego, choć trzeba przyznać, że z mniejszym skutkiem ubocznym dla zdrowia w tym starciu wychodzi e-papieros. Zwykłe papierosy zawierają około 400 groźnych dla zdrowia substancji. E-papieros zawiera ich znacznie mniej, jednak zależy to głównie od stosowanego liquidu. Raport Public Healt England przedstawia wyniki badania, w którym stwierdza, że szkodliwość e-papierosów jest o 95% niższa w porównaniu do klasycznych wyrobów tytoniowych. 

Trzeba pamietać, że e-papieros jest produktem stosunkowo nowym, tak więc ciężko stwierdzić na ile szkodliwe są w dłuższej perspektywie stosowania. Jedno pozostaje pewne – lepiej nie palić w ogóle.

Hybrydowe papierosy – IQOS

W takiej wersji tytoń nie jest spalany, a podgrzewany, wytwarzając aerozol zawierający nikotynę. Według założeń producentów szkodliwość jest o o 90% mniejsza niż w przypadku klasycznych papierosów. Badanie wpływu nowoczesnego papierosa na zdrowie zbadał Instytut Biologii Doświadczanej Polskiej Akademii Nauk. Według naukowców, rzeczywiście taka forma spalania okazuje się mniej toksyczna oraz niweluje negatywny wpływ na osoby trzecie – tzw. biernych palaczy. Choć badacze przekonują, że wyników nie da się kupić, należy mieć na uwadze, że badanie było sponsorowane przez koncern tytoniowy.

Co zawierają liquidy?

Podstawowymi składnikami zawartymi w liquidach jest gilkol propylenowy, gliceryna, nikotyna oraz substancje smakowe i zapachowe. Zróżnicowanie składu jest na tyle duże, że ciężko jednoznacznie stwierdzić na ile szkodliwe jest zaciąganie się dymkiem z e-papierosa.

Wiele substancji stosowane jest powszechnie w przemyśle spożywczym czy kosmetyce, uznawane są za bezpieczne dla zdrowia jednak w wyniku ich podgrzania mogą okazać się toksyczne. Listę przebadanych wkładów zawierających skład i toksyczność poszczególnych substancji znajdziesz w serwisie eliquidinfo.org.

E-papierosy w walce z nałogiem

Pomimo, iż nie są one obojętne dla naszego zdrowia, mogą w pomóc w walce z nałogiem. Należy stopniowo zmniejszać zawartość nikotyny w liquidach. E-papieros zaspokaja głód nikotyny, z czasem przyzwyczajamy organizm do coraz mniejszej dawki oraz zaspokajamy nasze przyzwyczajeni – wdychanie i wydychanie dymka, zajmowanie rąk, palenie po porannej kawie.

Badanie przeprowadzone przez prof. Andrzeja Sobczaka wskazuje, że e-papieros jest skuteczną metodą rzucenia palenia w przypadku osób u których zawiodła nikotynowa terapia zastępcza przy użyciu gum, inhalatorów, plastrów czy tabletek na rzucanie palenia.