Dlaczego warto rzucić palenie papierosów? Ten nałóg to nie tylko zwiększone ryzyko chorób dróg oddechowych, niedokrwienia serca ale również impotencji czy bezpłodności. Jakie argumenty stoją za rzuceniem nałogu i co może przynieść Ci rzucenie palenia?

Korzyści z rzucenia palenia

Inforgafika: jakrzucicpalenie.pl

Po 20 minutach
Ciśnienie tętnicze wraca do normy oraz podwyższa się temperatura kończyn
Po 8 godzinach
Zwiększa się poziom tlenu w organizmie a zawartość CO2 spada
Po 24 godzinach
Zmniejsza się ryzyko nagłego zawału serca
Po 48 godzinach
Zmysły smaku i zapachu wracają do normy
Po 2 tygodniach do 3 miesięcy
Wydolność płuc zwiększa się o 30% oraz poprawia się działanie układu krążenia
Po 1 – 9 miesiącach
Wzrost energii, rozpoczyna się regeneracja nabłonka dróg oddechowych w wyniku czego ustępuje kaszel, duszności oraz uczucie niedrożności dróg oddechowych.
Po 1 roku
Ryzyko choroby niedokrwienia serca zmniejsza się o 50%
Po 10 – 15 latach
Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienia mózgu oraz raka płuc będzie na podobnym poziomie co u osób niepalących  

Palę bo? Obalamy mity

1. Mam z tego przyjemność
Złudne odczucie przyjemności nie daje smak papierosa, ale zaspokojenie głodu nikotynowego od którego jesteś uzależniony. Przypomnij sobie co czułeś kiedy zaciągnąłeś się papierosem po raz pierwszy. Zapewne nie było to coś Ci smakowało, prawdopodobnie czułeś dławienie i niesmak w ustach. 
2. Łagodzi stres oraz pozwala się zrelaksować
W sytuacjach stresowych często pali się więcej niż zazwyczaj. Jest to nabyty nawyk, który przybraliśmy jako formę walki ze stresem. Pomyśl co robiłeś w takich sytuacjach kiedy jeszcze nie paliłeś papierosów. Zrelaksować się można w inny sposób, pomyśl co najbardziej Cię relaksuje i zmień nawyki na zdrowsze.
3. Pozwala się skoncentrować
Osoby uzależnione są bardziej skoncentrowane kiedy mają stabilny poziom nikotyny we krwi, wraz ze spadkiem nikotyny czujemy coraz większą chęć na papierosa, co może dekoncentrować. Nie oznacza, to że palacze mają większe zdolności koncentracji, ale to, że ich organizm nie potrafi sobie radzić bez nikotyny. 
4. Pomagają utrzymać szczupłą sylwetkę
Jest to mit, który ze drowie nie ma nic wspólnego. W początkowym okresie rzucania palenia jesteśmy pod presją silnego głodu nikotynowego. Zamiast sięgnąć po kolejnego papierosa, zaczynamy podjadać, co może nieco zwiększyć wagę ciała po rzuceniu nikotyny. Rozwiązaniem jest więcej aktywności fizycznej, dzięki temu nie będziesz myślał o paleniu oraz unikniesz przybrania na wadze.

Rozstanie się z nałogiem wymaga ogromnej determinacji. W celu zwiększenia szansy na osiągnięcie możesz wspomóc się preparatami łagodzącymi objawy rzucenia. Sprawdź koniecznie: Ranking tabletek, gum i plastrów na rzucanie palenia.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Przedstawiamy krótką listę negatywnych skutków palenia papierosów, które być może już zauważyłeś lub też takie, które prawdopodobnie zauważysz, jeśli nie wygrasz z nikotyną.

  • gorsze dotlenienie organizmu,
  • nieświeży oddech,
  • żółknięcie zębów, szybsze starzenie się i wygląd skóry, włosów i paznokci,
  • mniejsza wydolność organizmu,
  • zwiększone ryzyko zachorowania na poważne choroby, min. raka płuc,
  • woń dymu papierosowe na rękach i ubraniu,
  • duże wydatki na papierosy oraz skutki ich palenia (leki, kosmetyki, stomatolog).

Palenie papierosów może negatywnie wpłynąć również na kwestie łóżkowe, w tym: