W wyniku choroby Peyroniego dochodzi do stwardnienia ciał jamistych członka, prowadząc do jego skrzywienia. Najbardziej zagrożeni są mężczyźni między 40. a 60. rokiem życia.  Jakie są przyczyny, symptomy oraz jak leczyć tę dolegliwość?

Kiedy skrzywienie penisa wymaga leczenia?

Skrzywienie penisa nie zawsze wiąże się z natychmiastowym rozpoczęciem leczenia. Kiedy jest to jedynie defekt kosmetyczny i nie przeszkadza w odbyciu satysfakcjonującego stosunku nie trzeba się tym zbytnio przejmować. Na wstępnie warto zaznaczyć, że nie można  lekceważyć tego problemu jeśli skrzywienie się pogłębia. Pozostawiając tę dolegliwość bez leczenia stan może się pogarszać, powodując ból członka, problem z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, a nawet stałą impotencję.

Co jest przyczyną?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co przyczynia się do powstawania choroby. Eksperci przypuszczają, że wpływ może mieć podłoże genetyczne. Choroba Peyroniego jest ciężka do zdiagnozowania i częściej dotyka mężczyzn, którzy przechodzili operacje chirurgiczne penisa, z podwyższonym ciśnieniem krwi oraz cukrzyków. Dobrą wiadomością jest to, że dotyka ona zaledwie 1-3% mężczyzn.

Pierwsze sygnały

Typowe objawy, które mogą być sygnałami o chorobie:

  • dyskomfort – odczuwalny dyskomfort i ból penisa,
  • niewielkie skrzywienie – być może zauważyłeś pogłębiające się skrzywienie w ostatnim czasie,
  • grudki – powstawanie wyczuwalnych grudek, i zgrubień na wierzchniej stronie członka.

Leczenie

Sposób leczenia choroby Peyroniego jest według ekspertów tematem spornym. Nie ma wystraczających dowodów potwierdzających najbardziej skuteczną metodę dlatego warta rozważenia jest każda z nich – w szczególności we wczesnym stadium.

#1 Leczenie farmakologiczne

  • Tamoxifen – jeden z najskuteczniejszych aktualnie stosowanych medykamentów. Około 75% mężczyzn odnotowuje zmniejszenie bólu oraz dyskomfortu we wczesnym stadium choroby oraz około 30% zauważa zmniejszenie wielkości grudek powodujących zniekształcenie penisa.
  • Aminobenzoesan potasu i witamina E – mimo, iż metoda ta nie jest potwierdzona klinicznie, w pewnych przypadkach przyczynia do znacznego zmniejszenie grudek oraz bólu.

#2 Fizykoterapia

W przypadku fizykoterapii najczęściej stosuje się falę uderzeniową. Działanie fali uderzeniowej ma za zadanie pobudzenie organizmu do procesu samoleczenia. Po kilku sesjach 80% mężczyzn odnotowuje zauważalne zmniejszenie się bólu, a u 20-50% z nich zmniejszenie skrzywienia oraz poprawę erekcji. Terapia wspomaga metabolizm oraz krążenie krwi przy czym nie powoduje skutków ubocznych.

#3 Operacja

W przypadku kiedy wszystkie możliwe metody leczenia okazują się zawodne przychodzi czas na rozważenie operacji chirurgicznej. Bywa, że choroba z niewiadomych przyczyn zanika, dlatego operację wykonuje się nie wcześniej niż 12 miesięcy od zauważenia objawów. Operacja jest ostatecznością i wymaga konsultacji z lekarzem. Skutkiem ubocznym leczenia tą metodą jest nieznaczne zmniejszenie się długości penisa o czym z pewnością poinformuje Cię lekarz.