Na temat szkodliwości nikotyny można by wiele pisać. Przyjęło się zalecać matkom prowadzenie zdrowego trybu życia przed jak i podczas ciąży, spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków, unikania używek, pomijając mężczyzn, od których w rzeczywistości również wiele zależy. Mężczyzna jako dawca nasienia również powinien przysposobić sobie kilka zdrowych nawyków, aby przekazać jak najlepsze geny kolejnemu pokoleniu. Badania dowodzą, że palenie papierosów destrukcyjnie działa na DNA plemników oraz wpływa negatywnie na jakość nasienia.

Nikotyna a jakość spermy

Cennym źródłem informacji są badania lekarzy ze szpitala w Aargus w Danii. W latach 1987 – 2004 przeprowadzili 7 badań na temat wpływu palenia papierosów na jakość spermy. Udział wzięło ponad 2500 mężczyzn różnej narodowości nie leczących się na niepłodność w przedziale wieku 17 – 67 lat. Po dostarczeniu próbek nasienia wypełnili kwestionariusz odnoszący się do trybu życia oraz palenia papierosów lub innych produktów zawierających nikotynę. Mężczyzn podzielono na 4 grupy: niepalących (59%), palących więcej niż 10 papierosów dziennie (17%), palących od 11-20 papierosów dziennie (20%) oraz palących powyżej 20 papierosów dziennie (4%). Porównując grupę osób wypalających powyżej 20 papierosów dziennie z grupą mężczyzn niepalących zaobserwowano:

  • średnio 19% mniejszą ilość plemników na mililitr nasienia,
  • zmniejszenie o 29% ilości plemników w całości ejakulatu,
  • redukcję ruchliwości plemników o 13%.

Negatywny wpływ palenia zaobserwowano wśród mężczyzn spośród wszystkich grup obejmujących palaczy, przy czym najbardziej widoczne różnice były pośród osób wypalającej ponad 20 papierosów dziennie.  

Nikotyna, która odpowiedzialna jest za uzależnienie występuje również jako środek pomocniczy w rzucaniu nałogu. Korzystając ze środków na rzucanie palenia zawierających nikotynę, stopniowo zmniejsza się podawaną ilość, odzwyczajając organizm od jej obecności.

Palenia papierosów może prowadzić do uszkodzenia DNA nasienia

Nikotyna uszkadza DNA nasienia

Skutki palenia papierosów na ciągłość DNA plemników zbadał dr Mohamed E. Hammade z Uniwersytety Saarland w Niemczech. Mężczyzn podzielono na dwie grupy, pierwsza składała się z 53 palaczy wypalających 20 papierosów dziennie lub więcej oraz drugiej składającej się z 63 mężczyzn niepalących.

Porównując próbki nasienia zauważono wśród palaczy 14% mniejsze wartości protaminy w porównaniu z grupą niepalących. Pozornie nieduża różnica, jednak jest wystarczająca do wystąpienia niedoboru protaminy znacząco podnosząc ryzyko niepłodności. Zauważono również korelację pomiędzy paleniem tytoniu a stresem oksydacyjnym, który może powodować uszkodzenie DNA nasienia.

Wspólnie rzućcie palenie

Palenie papierosów a ciąża

Poza nikotyną w dymie papierosowym zawarte jest mnóstwo szkodliwych substancji, które wpływają negatywnie na jakość spermy oraz potencję. Szkodliwe działanie przysłowiowego dymka nie bez znaczenia jest również w przypadku kobiet.

raportu CDC (amerykańskiej agencji zwalczania i zapobiegania chorobom) wynika, że 10% ankietowanych kobiet paliło podczas ostatnich 3 miesięcy ciąży. Z grupy kobiet, które paliły na co najmniej 3 miesiące przed ciążą, 55% rzuciło palenie. Spośród tych, które postanowiły rzucić palenie na czas ciąży, aż 40% powróciło do nałogu w przeciągu 6 miesięcy od rzucenia.

Wśród nałogowych palaczek zauważa się o 37% niższą zawartość komórek somatycznych oraz 55% niższą zawartość komórek generatywnych w stosunku do grupy kontrolnej. Wniosek? Jeśli staracie się o dziecko wspólnie postarajcie się rzucić palenie, dzięki temu zadbacie o zdrowie własne oraz przyszłego pokolenia.