Bogactwa natury od dawna wykorzystywane są w lecznictwie oraz wspomaganiu sprawności seksualnej. Obniżone libido to problem obojga płci. Jakie substancje występujące naturalnie w przyrodzie mogą nam pomóc? Które z afrodyzjaków są warte uwagi, a które przereklamowane lub nawet niebezpieczne?

Afrodyzjaki w służbie seksualności

Zdrowie seksualne jest bardzo ważne z dwóch powodów. Pierwszy to zapewnienie ciągłości reprodukcyjną, zaś drugi to zaspokojenie jednej z potrzeb piramidy Abrahama Maslova. Zaburzenia seksualną mogą występować w różniej formie:

Nazwa afrodyzjak pochodzi od greckiej bogini Afrodyty będącej symbolem miłości i płodności. Do grupy afrodyzjaków zaliczamy substancje o działaniu pobudzającym seksualnie. Listę produktów o takim działaniu znajdziesz w naszym artykule „15 naturalnych afrodyzjaków – dieta na lepszy seks!”

Johimbina

Wyizolowana z drzew porastających przybrzeżne rejony zachodniej i środkowej Afryki po raz pierwszy w 1896r. Przez miejscową ludność była wykorzystywana do leczenia kaszlu i gorączki. Działa zarówno na mężczyzn jak i kobiety na wskutek nasilenia wypełniania się krwią narządów miednicy mniejszej. Działanie takie stymuluje wzwód w przypadku mężczyzn oraz zwiększa przyjemność i możliwość osiągnięcia orgazmu u kobiet. 

Eksperyment na szczurach dowodzi skuteczności johimibny, jednak sceptycyzmem napawa podobne badanie przeprowadzone na małpach, którego wnioski są zupełnie odwrotne. 

Cennym źródłem jest badanie kliniczne wykonane na Uniwersytecie Columbia w Nowym Yorku. Badani byli pacjenci, u których zaburzenia były spowodowane skutkami ubocznymi leczenia blokerami wychwytu zwrotnego serotoniny. Kurację taką przeprowadza się między innymi w leczeniu farmakologicznym przedwczesnego wytrysku. Jeden z badanych nie podjął się terapii przy użyciu johimbiny natomiast 5 odnotowało widoczną poprawę.

Muszka hiszpańska

muszka hiszpańska

Owad ten zamieszkuje rejony południowej Europy, Afryki i Azji. W sytuacjach zagrożenia wydziela kantarydynę, substancję, której to już w starożytnym Rzymie przypisywano działanie pobudzające do aktywności seksualnej. Substancja ta jest łatwo dostępna i stosuje się ją do dziś. Badania oraz liczne przypadku śmiertelne nie odstraszają spragnionych wrażeń kochanków. Powoduje między innymi krwotoczne zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, przełyku, żołądka, uszkodzenie kłębuszków nerkowych oraz martwicę cewek nerkowych.

Maca

Nazywana peruwiańskim żeń-szeniem znana jest z wielu właściwości prozdrowotnych. Badanie przeprowadzone na myszach wskazuje na zmniejszenie ryzyka impotencji w przypadku męskich osobników.

Alkaloidy zawarte w mace wpływają na działanie osi przysadka-podwzgórze, co według badaczy może pozytywnie wpływać na płodność obojga płci. Brakuje jednak jednoznacznych badań wykazujących wpływ macy na sprawność seksualną.

Żeń-szeń

Żeń-szeń posiada właściwości silnie pobudzające. Rozróżnia się głównie 3 gatunki, żeń-szeń koreański, syberyjski oraz amerykański. Każdy z nich ma nieco inne działanie, jednak pod względem sprawności seksualnej najcenniejszy jest żeń-szeń koreański, bardzo często stosowany w ziołowych tabletkach na potencję.

Badania na zwierzętach dowiodły, że stosowanie żeń-szenia stymuluje produkcję tlenku azotu (NO) niezbędnego do produkcji cGMP – substancji kluczowej do prawidłowego funkcjonowania mechanizmu wzwodu.