Każdego dnia ubywa Nam kilkadziesiąt włosów co jest normalnym procesem. Nadmierne wypadanie włosów to sygnał, że coś złego dzieje się z organizmem. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

1. Stres, choroby psychiczne oraz przemęczenie – wywołują wiele negatywnych skutków w tym również osłabienie i wzmożone wypadanie włosów.
2. Niedobór mikro i makroelementów – wynikający ze złego odżywiania może przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu włosów. Szczególnie istotne pod względem wypadania włosów są: cynk, magnez, żelazo, siarka, biotyna, witaminy z grupy B i PP, witamina A, C, E, kwasy omega-3. 
3. Nadużywanie alkoholu, nałogowe palenie papierosów oraz innych używek – przyśpiesza starzenie się organizmu oraz wypadanie włosów.
4. Skutek uboczny stosowanych leków – w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem i poprosić o zmianę na inny środek, nie wypływający na stan włosów. 
5. Łysienie androgenowe – najczęściej dotykaja mężczyzn, odpowiada za nie dihydrostestosteron (hormon androgenowy), rozpoznawalne po utracie włosów w kątach czołowych oraz w centralnych obszarach czoła.
6. Łysienie plackowate – objawiające się występowaniem „placków” zazwyczaj na szczycie głowy oraz jej tylnych obszarach. Choć przyczyna tego typu łysienia nie została dokładnie zbadana, najświeższe badania donoszą, że spowodowane jest zaburzeniami autoimmunologicznymi.
7. Anemia, anoreksja, bulimia – choroby związane z niedoborem witamin i minerałów, w celu ich uzupełnienia powinno spożywać się dobrej jakości i wartościową żywność.
8. Choroby przejściowe – są kolejnymi przyczynami wypadania włosów, gorączka czy nawet lekkie przeziębienie osłabiają organizm co przyczynia się do okresowego pogorszenia stanu owłosienia.
9. Pora roku – wzmożone wypadanie można zaobserwować szczególnie jesienią i wiosną, dlatego też właśnie w tych okresach warto przyjmować preparaty wzmacniające włosy.
10. Choroby skóry głowy – łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry czy na pozór nie groźny łupież mogą być przyczyną powstania problemu.
11. Nieodpowiednia pielęgnacja – nadmierne wysuszanie, farbowanie czy rozjaśnianie, a także stosowanie silnych preparatów do stylizacji.

Diagnoza wypadania włosów

Samodzielne diagnozowanie przyczyny złego stanu włosów może być problematyczne oraz nietrafne, co prowadzi jedynie do niepotrzebnej frustracji. Udać się należy do trychologa, po wykonaniu wywiadu lekarskiego oraz niezbędnych badań będzie w stanie zdiagnozować przyczynę problemu oraz dobrać odpowiednie leczenie. Trycholog będzie w stanie najtrafniej dobrać metodę leczenie oraz podpowie jak pielęgnować skórę głowy oraz włosy.

Łysina częścią wizerunku

Większość z Nas marzy o bujnej i gęstej czuprynie, jeśli jednak z pewnych powodów zacząłeś łysieć nie załamuj rąk – to jeszcze nie koniec świata. Wielu znanych mężczyzn, częścią rozpoznawalną jest właśnie ich łysina – Bruce Willis, Dwayne Johnson, Vin Disesel, Jason Statham, Tomasz Oświęcimski, Michał Pazdan czy… Łysy z Brazzers.